Zawsze starając się o kredyt hipoteczny będziemy potrzebowali własnych środków, które uruchomimy w pierwszej kolejności. Banki udzielą nam kredyt na dom czy kredyt na mieszkanie w przeważającej, ale określonej wartości. Wysokość wkładu własnego w różnych instytucjach jest na określonym poziomie. Przedziały procentowe wkładu własnego wyglądają następująco: 10, 15, 20 i 30 %.
- Przy budowie domu wkładem własnym, jaki jest pozytywnie rozpatrywany może być wartość posiadanej już działki, mogą to być też prace już poczynione na rzecz budowy inwestycji lub oczywiście gotówka.
- Podczas zakupu mieszkania wkładem własnym będą środki poniesione na rzecz dewelopera (jeśli kupujemy mieszkanie z rynku pierwotnego), lub na rzecz sprzedającego ( przy rynku wtórnym) , które były określone podczas podpisania umowy przedwstępnej czy rezerwacyjnej.
Reszta wymaganego wkładu własnego wpłacona będzie w pierwszej kolejności, czyli zanim bank uruchomi swoje środki, w postaci naszych pieniędzy na wskazany w akcie notarialnym rachunek bankowy. Tutaj ważne są zapisy i chętnie opowiem o nich podczas spotkania, tak aby przestrzec przed późniejszymi problemami wynikającymi z ich pominięcia.
Wkładem własnym może być również darowizna, czyli środki uzyskane od najbliższych. Darowizny, które są realizowane w ramach grupy zerowej czyli w linii rodzice – dziecko, małżonkowie, dziadkowie, rodzeństwo, ojczym czy macocha nie podlegają opodatkowaniu od spadków i darowizn, przy czym należy w ciągu 6 miesięcy zgłosić ten fakt na formularzu SD-Z2 w Urzędzie Skarbowym. Tą darowiznę należy udokumentować np. przelewem.
Wkładem własnym może być również inna nieruchomość, jej wartość będzie mogła pokryć wymaganą kwotę.
Najnowsze komentarze