Bezpieczny kredyt 2% na mieszkanie i dom
Poznań i okolice

Dla kogo? Warunki jakie trzeba spełnić?

Bezpieczny kredyt 2%, czyli tzw. „kredyt rządowy” – wymagania

Bezpieczny kredyt 2% jest to kredyt na pierwsze mieszkanie lub dom.

 1. Wiek – nie ukończony 45 rok życia,
 2. Możliwość nabycia mieszkania z rynku wtórnego lub od dewelopera, oraz na budowę domu,
 3. Bez limitów cen za metr kwadratowy,
 4. Maksymalna kwota do 500 000 zł, a dla małżeństw lub rodziców wspólnego dziecka/dzieci do 600 000 zł,
 5. W przypadku małżeństw wystarczy tylko jedna osoba spełniająca kryteria, w przypadku par nie będących małżeństwem oboje będą musieli spełniać kryteria programu,
 6. Dopłata dotyczy różnicy pomiędzy ofertą banków a oprocentowaniem 2%.

Należy wiedzieć, że opłaty na które składa sie kredyt, takie jak:

– ubezpieczenie nieruchomości

– ubezpieczenie życia

– ubezpieczenie ubezpieczenie od utraty pracy

– ubezpieczenie niskiego wkładu własnego

– koszt operatu dla nieruchomości z rynku wtórnego,

 to są osobne koszta, które  ponosi kredytobiorca!

 1. Dopłata obowiązywać będzie przez 10 lat,
 2. Wkład własny – maksymalna kwota: 200 000 zł,
 3. UWAGA, można łączyć ten program z programem KREDYT HIPOTECZNY BEZ WKŁADU WŁASNEGO – wymagania należy uaktualnić o wytyczne z programu „bez wkładu własnego”,
 4. Kredyt ten bedzie miał stałą stopę procentową,
 5. Kredyt będzie spłacany w ratach malejących przez pierwsze 10 lat,
 6. Jest określony obowiązek zamieszkania, w przypadku budowy domu są to 24 miesiące od daty zgłoszenia do użytkowania.

Bezpieczny kredyt 2%, czyli tzw. „kredyt rządowy” 

Kredyt na pierwsze mieszkanie 2% będzie najtańszym kredytem na rynku.

Obecnie oferty są średnio liczone po około 8 – 9%, a ich RRSO (czyli z ubezpieczeniami i innymi opłatami) jest na poziomie, uśredniając dane, około 9 – 10%. Drugim jego atutem jest zdolność kredytowa jaka będzie wyznaczana dla kupujących. Przy założeniu niskich parametrów zdolność dla starających się będzie znacząco większa niż przy standardowym kredycie dostępnym we wszelkich  bankach.

Finansowanie to ma być spłacane w ratach malejących i jest to dobra wiadomość. Oznacza to, że będzie ubywać kapitału, a po upływie 10 lat, na który jest przewidziana dopłata rządowa, rata bez wsparcia nie będzie się znacząco różnić od tej ze wsparciem, te różnice nie będą dotkliwe.

Kredyt 2% na mieszkanie – od kiedy? Jakie warunki będzie trzeba spełnić?   

Program ma rozpocząć się w lipcu 2023, dlatego uczulam, że będzie trudno przewidzieć do tego czasu jakie marże ustalą banki na moment rozpoczęcia wsparcia, co będzie miało potem wpływ na płacenie rat po okresie ochronnym, ponieważ marża ta bedzie wpisana w umowę. Na stronach programu rządowego jest zapis, że marża banku dla tego kredytu nie może być wyższa niż dla innych kredytów hipotecznych, natomiast może być wręcz lepsza.

Bardzo ważna informacja, na którą należy zwrócić uwagę to fakt stałej wartości kredytu dla spłacającego kredyt. Na stronie rządowej jest zapis, który stwierdza, że faktyczne oprocentowanie dla spłacajacego ma być stałe i nie obejmuje opłat około kredytowych, na które skłądają się np. płatności  za ubezpieczenia czy inne dodatkowe elementy na które składa się kredyt na dom czy na mieszkanie.

Równanie liczące wartość dopłaty ma zapis:

 D = ks * (W – 2%)/12

Gdzie D to kwota dopłaty, Ks to część kapitałowa bezpiecznego kredytu 2% pozostająca do spłaty, W to obowiązujący w dniu ustalenia stopy oprocentowania bezpiecznego kredytu 2% wskażnik średniej kwartalnej stopy procentowej.

Inaczej W to przyjęte 0,9% ze średniej ważonej stałej stopy procentowej nowo udzielonych kredytów (tu marża + obecnie wibor).

Pamiętajmy, że rata kredytu to sładowa nie tylko marży, wiboru – za chwilę wironu – ale rónież składek ubezpieczeniowych na życie, na nieruchomośc oraz niekiedy od utraty pracy, to koszt operatu szacunkowego, jeśli nabywana nieruchomość będzie z rynku wtórnego, koszty obowiązkowych kart kredytwych czy innych opłat o jakie wniosą banki, też koszt ubezpieczenia niskiedo wkładu.

Kolejna sprawa, program nie generuje limitów związanych z ceną za metr lub wielkością powierzchni czy standardem mieszkania lub domu. Takie limity generuje program bez wkładu własnego, ale nie program kredyt na pierwsze mieszkanie 2%. Natomiast są określone kwoty w ustawie rządowej określajace wielkość pieniędzy przeznaczanych na dany rok.

W 2023 jest to kwota 8 mln zł, w roku 2024 941 mln zł. Nie wiemy jak bedą uruchamiane te środki, na raty uruchumionych kredytów w 2023, czy jeszcze inaczej..

Bezpieczny kredyt 2%, czyli tzw. „kredyt rządowy”

Co należy zrobić aby uzyskać kredyt 2% na pierwsze mieszkanie?

Umówić się na spotkanie!

Należy przygotować się do programu. Obliczyć wstępną zdolność, zebrać informacje na temat wymaganych dokumentów do złożenia wniosku, tak aby chcą startować do przystąpienia do programu posiadać niezbędne dane.

Zaprezentuję ofertę z różnych dostępnych instytucji finansowych i dopasujemy wybór banku do dochodów jakie uzyskuje/uzyskują zainteresowani kredytem przyszli właściciele nieruchomości. Pamiętajmy, że różne banki przyjmują do zdolności różne dochody. Jedne banki np. akceptują delegacje, inne nadanie a jeszcze inne liczą w różny sposób dochody z działalności czy z innych umów  o pracę, inaczej liczą przerwy miedzy jednym zatrudnieniem a kolejnym klientów.

Są banki które, rekomendujemy gdy staramy się o kredyt na budowę domu, a inne gdy chodzi np o zakup mieszkania od dewelopera, czy kredyt hipoteczny bez wkładu własnego.

Jest szereg informacji, które należy omówić i przygotować. Wspólnie ustalimy najszybszą ścieżkę działania by z sukcesem sięgnąć po wsparcie!

error: Content is protected !!