Kiedy rozważać kredyt firmowy zabezpieczony zamiast hipoteki osobistej?

gru 1, 2021 | 0 komentarzy

Kredyt hipoteczny na osobę fizyczną jest kredytem długoterminowym, zaletą tego rozwiązania jest niższa rata, natomiast wadą wysokie odsetki, czyli wysoki koszt spłaty takiego kredytu.

Kredyt firmowy zabezpieczony ma przybliżone oprocentowanie ( o jego wielkości za chwilę), jest przyznawany na maksymalnie 10 lat i jego rata odsetkowa może być odpisana od podatku.

Jak to wygląda w liczbach:

KREDYT HIPOTECZNY

Kwota kredytu: 500 000

Oprocentowanie całkowite ( z wymaganymi ubezpieczeniami i innymi opłatami): 3,5%

Czas: 30 lat

Rata: 2 111,52

Koszt: 292 539,68

Koszt realny ( po odpisaniu raty odsetkowej): brak

KREDYT ZABEZPIECZONY FIRMOWY

Kwota kredytu: 500 000

Oprocentowanie całkowite ( z wymaganymi ubezpieczeniami i innymi opłatami): 3,13%

Czas: 10 lat

Rata: 4 858,1

Koszt: 150 985,4

Koszt realny ( po odpisaniu raty odsetkowej): 68 014,4 ( ponieważ koszt rat odsetkowych, to 82 971 i tę kwotę można odpisać od podatku).

Kredyt zabezpieczony możemy otrzymać na nieruchomość mieszkalną i komercyjną. W pierwszym przypadku bank przyzna 80% wartości danej nieruchomości, która stanowić będzie zabezpieczenie kredytu. W drugim przypadku 65% wartości nieruchomości komercyjnej. Bank wpisuje się do Księgi Wieczystej na czas spłaty kredytu.

Są banki które mają 0% za wcześniejszą spłatę dla kredytu firmowego i jest to ważna wiadomość, ponieważ w sytuacji, w której przedsiębiorca chce zamknąć zobowiązanie, nie ma z tego tytułu dodatkowych opłat. Należy sprawdzać zapisy, jak banki rozliczają takie zamknięcie. Niektóre pobierają 2% od salda podczas zamknięcia, niektóre 2% od kwoty początkowej, co stanowi ogromną różnicę w koszcie..

Dla kredytu hipotecznego sytuacja wcześniejszej spłaty wygląda zdecydowanie inaczej. Są banki w których opłata wynosi 0% w każdym momencie trwania umowy, a są takie które naliczają 2% kosztu wcześniejszego zamknięcia zobowiązania przed upływem 3 lat.

Porównując przyznawalność kredytów, nie ma tutaj znaczących różnic pomiędzy hipoteką a firmowym zabezpieczonym, natomiast jeśli chodzi o czas z dużą przewagą wygrywają kredyty firmowe, których decyzje wydawane są do dwóch, trzech tygodni, podczas gdy hipoteki przyznawane są w najlepszym razie w okolicy sześciu tygodni i dłużej.

error: Content is protected !!