Kredyt hipoteczny na osobę fizyczną jest kredytem długoterminowym, zaletą tego rozwiązania jest niższa rata, natomiast wadą wysokie odsetki, czyli wysoki koszt spłaty takiego kredytu.
Kredyt firmowy zabezpieczony ma przybliżone oprocentowanie ( o jego wielkości za chwilę), jest przyznawany na maksymalnie 10 lat i jego rata odsetkowa może być odpisana od podatku.
Jak to wygląda w liczbach:
KREDYT HIPOTECZNY
Kwota kredytu: 500 000
Oprocentowanie całkowite ( z wymaganymi ubezpieczeniami i innymi opłatami): 3,5%
Czas: 30 lat
Rata: 2 111,52
Koszt: 292 539,68
Koszt realny ( po odpisaniu raty odsetkowej): brak
KREDYT ZABEZPIECZONY FIRMOWY
Kwota kredytu: 500 000
Oprocentowanie całkowite ( z wymaganymi ubezpieczeniami i innymi opłatami): 3,13%
Czas: 10 lat
Rata: 4 858,1
Koszt: 150 985,4
Koszt realny ( po odpisaniu raty odsetkowej): 68 014,4 ( ponieważ koszt rat odsetkowych, to 82 971 i tę kwotę można odpisać od podatku).
Kredyt zabezpieczony możemy otrzymać na nieruchomość mieszkalną i komercyjną. W pierwszym przypadku bank przyzna 80% wartości danej nieruchomości, która stanowić będzie zabezpieczenie kredytu. W drugim przypadku 65% wartości nieruchomości komercyjnej. Bank wpisuje się do Księgi Wieczystej na czas spłaty kredytu.
Są banki które mają 0% za wcześniejszą spłatę dla kredytu firmowego i jest to ważna wiadomość, ponieważ w sytuacji, w której przedsiębiorca chce zamknąć zobowiązanie, nie ma z tego tytułu dodatkowych opłat. Należy sprawdzać zapisy, jak banki rozliczają takie zamknięcie. Niektóre pobierają 2% od salda podczas zamknięcia, niektóre 2% od kwoty początkowej, co stanowi ogromną różnicę w koszcie..
Dla kredytu hipotecznego sytuacja wcześniejszej spłaty wygląda zdecydowanie inaczej. Są banki w których opłata wynosi 0% w każdym momencie trwania umowy, a są takie które naliczają 2% kosztu wcześniejszego zamknięcia zobowiązania przed upływem 3 lat.
Porównując przyznawalność kredytów, nie ma tutaj znaczących różnic pomiędzy hipoteką a firmowym zabezpieczonym, natomiast jeśli chodzi o czas z dużą przewagą wygrywają kredyty firmowe, których decyzje wydawane są do dwóch, trzech tygodni, podczas gdy hipoteki przyznawane są w najlepszym razie w okolicy sześciu tygodni i dłużej.
Najnowsze komentarze